Jo-Szczepanska-Bed-Linen

Dizajn w medycynie to poligon, na którym kompetencje przydatne w pracy każdego projektanta: uważna obserwacja, trafna analiza, empatia i orientacja na potrzeby końcowego użytkownika (w tym przypadku pacjenta) są intensywnie szlifowane na każdym kroku, z korzyścią dla kolejnych realizacji, niekoniecznie na medycznym polu.

Dobrym wprowadzeniem do tematu będzie jeden z projektów Jo Szczepańskiej, absolwentki Design Academy w Eindhoven. Marudne „Nudzi mi się!” rzucone przez dziecko w domu nie jest szczególnie poważnym problemem. To samo wyznanie powtórzone w szpitalu, szczególnie jeśli pobyt jest długoterminowy, może mieć już poważniejsze konsekwencje. Jak odciągnąć myśli małych pacjentów od choroby? Gdzie szukać pretekstów do rozmowy na inne tematy? Czym ich zająć, skoro większość czasu spędzają w łóżku?

„Pościelowe krajobrazy” to zestaw prześcieradła i poduszki z czujnikami piezoelektrycznymi, które monitorują stan pacjenta. Do kompletu dołączony jest koc z wypukłymi nadrukami, który – dzięki zmywalnym pisakom – jest jednocześnie blokiem rysunkowym, kolorowanką albo planszą do gry w kółko i krzyżyk czy kilku innych zabaw. Prosta koncepcja, w której kluczowa jest czułość z jaką Jo Szczepańska odpowiada na – pozornie banalne – potrzeby unieruchomionych przez chorobę dzieci.

Zdjęcia pochodzą ze strony www projektantki.