Menu Close

Genialne banały

Żaden przedmiot nie zajmuje w tej kolekcji miejsca przypadkowo. Czasami uzasadnieniem jest wyjątkowa funkcjonalność, innym razem uznanie dla anonimowego rzemieślnika, który go wykonał albo, po prostu, wdzięczność za wywołanie uśmiechu. W mediolańskim Triennale Design Museum bardzo ciekawe wydarzenie: No Name Design, ekspozycja 1000 przedmiotów z kolekcji Franco Clivio, projektanta i wykładowcy, któremu mania zbieractwa towarzyszy już od dzieciństwa.

Mam wrażenie, że to może być całkiem ważna wystawa, która w prosty, klarowny sposób opowie o istocie dizajnu. Clivio jest konsekwentny: wybiera i kataloguje te przedmioty, które są bardziej artefaktami, wytworami naszej kultury, niż produktami – tę skłonność pokazał już kilka lat wcześniej, wydając książkę “Hidden Design, Hidden Forms” (z doskonałymi zdjęciami Hansa Hansena). Niewykluczone więc, że tytuł wystawy to bunt przeciwko kultowi znanych nazwisk, które wydają się bardziej potrzebne działom marketingu, niż samym rzeczom.

Najważniejsze w koncepcji wystawy wydaje mi się jednak to, że można odczytać ją jako lekcję codziennej uważności, zachętę do wnikliwego oglądu rzeczy towarzyszących nam na co dzień. Na ogół tak oczywistych, że aż niedostrzeganych.

No Name Design, Triennale Design Museum, do 14 września, szczegóły na stronie Triennale. Informacja i zdjęcia za wired.com.