ROYALMAIL_british-design-classics-stamps-bd3

W 2009 roku brytyjska poczta wprowadziła do obiegu specjalną kolekcję znaczków dedykowaną ikonom dizajnu XX wieku (oczywiście made in UK). W zaszczytnym gronie 10 wyróżnionych projektów znalazły się: samolot Concorde i myśliwiec Supermarine Spitfire, mini-spódniczka, obwoluta książek wydawnictwa Penguin, mapa londyńskiego metra, lampa na biurko Anglepoise, piętrowy autobus, krzesło z polipropylenu, samochód Mini, charakterystyczna budka telefoniczna. Każdemu packshotowi towarzyszy informacja o autorze.

Warto zwrócić uwagę na różnorodność: mamy przykłady wzornictwa przemysłowego, projektowania graficznego oraz mody. Wspólnym mianownikiem jest za to nie tylko kraj pochodzenia  wybranych modeli, ale też ich międzynarodowy zasięg: albo rozprzestrzeniły się błyskawicznie poza granice królestwa (mini- spódniczka, Mini-samochód), albo pozostały na miejscu i od lat pełnią funkcję symboli Wielkiej Brytanii (budka telefoniczna, piętrowy autobus).

Brytyjska kolekcja znaczków poświęcona dizajnowi nie była pierwszą tego typu realizacją. Dwa lata wcześniej, w 2007 roku agencja staat przygotowała zestaw ikon reprezentujących „holenderskie DNA”, spośród których większość stanowiły przykłady wzornictwa: butelka Heinekkena, energooszczędna żarówka, lampa z butelek po mleku zaprojektowana przez Tejo Remy’ego, krzesło Revolt zaprojektowane przez Friso Kramera, czajnik z gwizdkiem, wózki do przewożenia dzieci firm Bugaboo i Bakfiets, kieliszek z holenderskiej huty Gilde, łyżwy i łopatka do sera. Charakterystyczne kształty zostały umieszczone na tle typowych dla Holandii krajobrazów: płaskich pól lub zarysów miast.

Ona przykłady uświadamiają nie tylko, jakie osiągnięcia mają na koncie brytyjscy i holenderscy projektanci, ale także jak dobrym kanałem promocji mogą być znaczki pocztowe.

dutch-mail-stamps

Wizualizacje znaczków na podstawie archiwalnych materiałów promocyjnych.