Herman-Miller-report-Living-Office-illo-Daniel-Carlsten

Herman Miller, amerykański producent mebli biurowych opublikował ciekawy materiał na temat przestrzeni, w której pracujemy. Tym razem kategorie takie jak: rodzaj wykonywanej pracy, trendy przyszłości, czy proekologiczny potencjał, wcale nie posłużyły jako punkt wyjścia.

Autorzy opracowania przyjęli perspektywę międzyludzkich interakcji. Zbadali, jakie aktywności dominują w biurowej przestrzeni, a także w jakich okolicznościach współpracownicy dzielą się wiedzą, doświadczeniem lub obowiązkami.

W wyniku trwających ponad rok obserwacji, badacze wyróżnili 10 aktywności, które najczęściej występują między współpracownikami: pogawędka, rozmowa na określony temat, współtworzenie, dzielenie projektu na mniejsze zadania, narada, rozgrzewka i podsumowanie, prezentacje, bieżące prace nad projektem, praca twórcza, medytacja.

Oprócz samej wartości merytorycznej powstałej „anatomii współpracy”, warto zwrócić uwagę także na jego potencjał wizerunkowy.

Po pierwsze, Herman Miller utrwala wizerunek eksperta, który jest ciekawy potrzeb swoich klientów, potrafi je dostrzec, a później także wykorzystać w procesie projektowania odpowiednich mebli.

Po drugie, zyskuje ciekawy materiał, który spotka się z zainteresowaniem mediów. Z dużym prawdopodobieństwem wyniki zostaną opublikowane, dzięki czemu wzmocni się widoczność firmy. Dodatkowo, będą to wzmianki medialne o charakterze bardziej wizerunkowym niż produktowym.

Po trzecie, opracowanie jest wdzięcznym pretekstem do komunikacji adresowanej nie tylko do mediów, ale także do szerszej publiczności. Świetna oprawa graficzna (ilustracje Daniela Carlstena) ułatwia udostępnienie obserwacji także w mniej formalnych kanałach takich jak Facebook, czy Instagram (Herman Miller właśnie to robi, kolejne posty cieszą się dużą popularnością).

Na koniec bonus: wykorzystując zarówno wspomniane 10 aktywności spotykanych w każdej przestrzeni biurowej, jak i oryginalną warstwę wizualną, firma przygotowała zabawny wygaszacz ekranu, dzięki któremu ma szanse pozostać z potencjalnymi klientami na dłużej. Do pobrania tutaj*.

Pełna wersja opracowania, wraz z definicjami: tutaj.

* pobrałam, zainstalowałam i uprzedzam, że wygaszacz pożera dużo energii i naciąga komputer, przynajmniej mój, na dość wysokie obroty. Po 3 dniach wróciłam do starego, dobrego flip-clocka:)